Sign In

Skip Navigation Linksyazilimda-kariyer

Mobil Menü
 
 

İYİ BİR İŞ, YÜKSEK BİR MAAŞ VE YURT DIŞI OLANAKLARI İÇİN YAZILIMCI OLUN​

 

Günümüzde her işin temelinde yer alan yazılım; iyi bir kariyer, yüksek maaşlar ve yurt dışında çalışma olanakları sunuyor. Peki, bir kişinin kariyerini yazılım üzerine inşa etmesi için ne yapması gerekiyor?


Bilgisayarın belirli bir işi yapması için tasarlanan kodlar bütünü olan yazılım, günümüzde hayatımızın her alanına nüfuz etmiş durumda. Sektör bağımsız olarak, her işin temelinde yazılım yer alıyor. Dolayısıyla yazılım geliştirme hem Türkiye'de hem de dünyada en popüler uzmanlık alanlarının başında geliyor. Yazılımın bu popülaritesinin en önemli nedenlerinden biri de sunduğu kariyer fırsatları.

 

DAHA İYİ BİR İŞ

 

Yazılımda kariyer​ sahibi olmayı cazip kılan başlıca unsur, iş bulmayı kolaylaştıran​ "nitelikli eleman ihtiyacı" olarak karşımıza çıkıyor. ​Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank​​, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi doğrultusunda Türkiye'deki yazılımcı sayısının 500 bine ulaşılmasının hedeflendiğini açıkladı. 2018 verilerine göre ise ülkemizde sadece 140 bin yazılımcı bulunuyor. Bu durum, yazılımı meslek olarak seçenlerin iş bulmakta zorlanmayacakları anlamına geliyor.

 

DAHA YÜKSEK MAAŞ

 

Yazılım sektörünün büyümesiyle birlikte artan yazılımcı ihtiyacı doğal olarak yazılım geliştiricilerin ücretlerine de yansıyor. Capital Dergisi'nin araştırmasına göre yazılım uzmanları; bankacılık, ilaç, perakende, turizm, tekstil, hızlı tüketim, enerji, otomotiv, inşaat ve özel sağlık sektörlerindeki uzmanların maaş ortalamasına oranla %40 daha fazla kazanıyor.

 

YURT DIŞINDA ÇALIŞMA ŞANS​I

 

Gelelim yazılımın açtığı farklı bir kapıya; yurt dışında kariyer… Örneğin Avrupa’da: Adecco Group CEO'su Alain Dehaze, bir Avrupa Komisyonu çalışmasından alıntı yaparak, "​Dijital beceri eksikliği, birçok müşterimiz için en büyük sorunlardan biri. Sadece Avrupa'da ​dijital becerilerin eksikliğinden dolayı ​900.000 boş pozisyon olacak" açıklamasında bulundu. Boş pozisyonla​rın büyük bölümünün yazılım alanında oluşacağını söyleyebiliriz.​

 

YAZILIM ÖĞRENMEK İÇİN UYGULAMALI EĞİTİM

 

Peki, yazılımcı nasıl olunur? Diğer uzmanlıklarda olduğu gibi yazılım geliştirmede uzmanlaşmanın yolu da eğitimden geçiyor. "Yazılım eğitimleri" denildiğinde ise akla 22 yıldır BilgeAdam geliyor. 100 binden fazla mezunuyla teknoloji eğitimlerinde Türkiye'nin lider kurumu olan BilgeAdam Akademi'de, kariyerini yazılım üzerine inşa etmek isteyen herkesin katılabileceği eğitim programları bulunuyor. 

Siz de BilgeAdam'ın yazılım eğitimlerine ​EĞİTİM KREDİSİYLE 3 AY ÖDEME ERTELEME fırsatıyla kayıt olarak, yazılımda ​bir kariyere başlamak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.​​​​​​​

BİLGİ İSTEK FORMU
icon BAŞARI HİKAYELERİ
Basari Hikayesi
Bilge Adam'dan aldığım sertifika sayesinde şu anda çalıştığım işyerinde bilgi işlem sorumlusu pozisyonuna geldim. Eğitimler hiç bir yerde bulunamayacak kadar ayrıntılı ve eğitim sonrası danışmanlık hizmetleri ile her an irtibat...
DEVAMINI OKU
BİLGİ İSTEK FORMU
-->